10 Şubat 2014 Pazartesi

Tom’s Kitchen


“Yalnızca tek bir şef aşçı olabilir, ancak ekip bir restoranın en önemli öğesidir. Restoranın işlemesini sağlayan ekipdir. Ekip olmadan restoran bir hiçtir” 

Sonunda Zorlu Center'ı İstanbul'un buz kestiği 2013 Aralık başında ziyaret edebildim. Tom's Kitchen mı diye önce biraz kararsız kaldık ama menü ve fiyatlar biraz daha makul gelince girmeye karar verdik Elifle. Kapıda çok hoş hanımlar karşılayıp bize masamızı gösterdiler.  Daha sonra kendimize birer "shepherd's pie" ısmarladık.  Bütün malzemelerin taze olduğunu, bunun değişmez bir prensip olduğu da menüde belirtiliyor. Shepherd's pie gerçekten bir klasik ve çok iyi pişmişti. Bir ana yemek olarak bence porsiyonu biraz daha büyük olabilirdi ama tek eleştirim bundan ibaret olabilir...


 

Londra’nın başarılı restoranı Tom’s Kitchen,  ilk uluslararası şubesini Kasım 2013’te İstanbul Zorlu Center’ da açtı. 
Kahvaltı yapmak isteyenler için hafta içi 8:00, hafta sonu 10:00‘dan itibaren açık olan restoranda tüm gün yemek servisi yapılmaktadır. 
Hikâyesine gelirsek; Michelin yıldızlı ünlü şef Tom Aikens tarafından  Kasım 2006’da Londra, Chelsea’de, Michelin yıldızlı Tom Aikens Restauran’a çok yakın bir konumda açılmış. Tom’s Kitchen’ın felsefesi, mevsimsellik ve yerel ürünlere dayanmakta olduğu söyleniyor.  Tom, “Yalnızca tek bir şef aşçı olabilir, ancak ekip bir restoranın en önemli öğesidir. Restoranın işlemesini sağlayan ekipdir. Ekip olmadan restoran bir hiçtir” diyor. Mekan tasarımı ve enerjisiyle arkadaşlarla buluşmak için ideal bir yer, yiyeceklerin keyfini çıkarıp eğlenebileceğiniz bir şekilde gözüküyor. 


Biraz da Tom’un Biyografisinden bahsedelim;


1970 yılında İngilterede doğar, 16 yaşından beri mutfakla ilgilenmekte ayrıca Tom Aikens’in mesleğe ilgisi şarap tüccarı olan babası ve dedesi ile Fransa’nın farklı bölgelerinde şarap tadarken başlamış. Otelcilik eğitimi gören Tom mezuniyetinden sonra dünyanın en iyi Restoranlarında çalışmış. Özellikle; 3 Michelin yıldız sahibi, adını "Ayı Koffmann" olarak duyduğum bir şefin yanında yani La Tante Claire Restoranda çalışmış gençliğinde. Ayrıca Tom orada çalıştığında almış yıldızını Koffmann.
Web sitesinde gördüğüm kadarıyla sosyal olaylarla yakından ilgileniyor Tom, örneği korsan balıkçılığa karşı kurumları, grupları destekliyor.  Ünlü şef kendisini yalnızca en kaliteli ve etik olarak üretilmiş malzemeler kullanmaya adadığını ifade ediyor. Ayrıca kaleme aldığı 3 kitap var
1.       Cooking (2006)
2.        Fish (2008)
3.       Easy (2011)
Tom, geçtiğimiz yıl “Comic Relief” hayır kurumu yararına BBC’nin Great British Menu programına katılarak finale ulaştı.

Tom's Kitchen'a bir daha gider miyim? Evet, kesinlikle giderim. İlk iş, kahvaltıya ama muhtemelen Zorlu Center'ın İstanbul'un en soğuk ve esen yeri olmadığı, daha ılık bir günde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar